To jest w pewien sposób niesamowite, ale wciąż spotykam się z błędnym rozumieniem kim jest psycholog, kim psychiatra, a kim psychoterapeuta i czym się zajmują. Błędne rozumienie bierze się chyba ze zwyczajowego rozumienia oraz z tego, że te zawody często są „wymieszane” (np. psychiatra jest psychoterapeutą). Postaram się to wyjaśnić i krótko opisać czym zajmują się osoby wykonujące te zawody.
Kto jest psychologiem?
Psycholog – jest to osoba, która skończyła pięcioletnie studia na kierunku Psychologia. Nie musi pracować z pacjentami. Po ukończeniu studiów psycholog NIE MA uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Nie jest automatycznie psychoterapeutą.
Kto jest psychoterapeutą?
Psychoterapeuta – osoba, która skończyła podyplomowe szkolenie i uzyskała certyfikat psychoterapeuty. Nie musi być psychologiem, może być po pedagogice, socjologii, może być lekarzem psychiatrą lub absolwentem filozofii, magisterium na tych kierunkach humanistycznych pozwala na zdobywanie certyfikatu.
Kto jest psychiatrą?
Psychiatra – osoba po studiach medycznych ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii.
I tyle, na poziomie definicji nie mam nic więcej do dodania. Ale, żeby jeszcze trochę mocniej opisać różnice pomiędzy tymi zawodami postaram się opisać czym się zajmują:
Czym zajmuje się psycholog?
Psychologiowie, w zależności od specjalizacji, zajmują się diagnozą psychologiczną (korzystają z różnych testów, żeby zdiagnozować poziom inteligencji, osobowość itp.), opiniowaniem, tworzą testy psychologiczne, pracują w działach HR, zajmują się szkoleniami, wspieraniem zarządzania personelem, konsultacjami psychologicznymi, pracują ze sportowcami nierzadko robią certyfikaty coachingowe.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Prowadzeniem psychoterapii zgodnie z nurtem w którym uzyskało się cetryfikat (główne nurty to: psychodynamiczny, psychanalityczny, poznawczo – behawioralny). Znany z popkultury widok pacjenta leżącego na leżance i rozmawiającego z terapeutą dość dobrze oddaje to, czym zajmuje się psychoterapeuta. Oczywiście leżanka nie jest konieczna, najczęściej jednak będą to po prostu fotele/krzesła, ale na poziomie popkulturowym psychoterapia to po prostu rozmowa z psychoterapeutą.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Jako jedyny z trzech opisanych zawodów może przepisywać leki, wystawić zwolnienie lekarskie czy wypisać skierowanie do szpitala psychiatrycznego.
Pamiętajmy, że te zawody można mieszać i psycholog czy psychiatra może być jednocześnie psychoterapeutą.
Kiedy złosić się do psychologa, psychiatry, psychoterapeuty?
Do psychologa warto iść kiedy stres nas przerasta, kiedy mamy kryzys psychiczny spowodowany np. chorobą bliskiej osoby czy trudną sytuacją w pracy. Ogólnie: kiedy psychicznie przestajemy sobie radzić to pójście do psychologa będzie dobrym pomysłem. W zależności od sytuacji, albo nam pomoże bezpośrednio albo skieruje do psychiatry czy psychoterapeuty.
Kiedy podejrzewamy u siebie depresję, zaburzenia lękowe, uzależnienia, ale też kiedy tracimy panowanie nad sobą i reagujemy agresywnie albo kiedy wciąż ładujemy się w toksyczne relacje warto wybrać się do psychoterapeuty. Może się zdarzyć, że będzie konieczna wizyta u psychiatry, który przepisze leki i jak one poprawią sytuację psychiczną rozpocznie się praca terapeutyczna.
Do psychiatry warto się wybrać w sytuacji kryzysowej, po to, żeby osłonić się lekami. Psychiatra również może przekierować nas do psychologa (np. na testy) i psychoterapeuty. Te zawody dość ściśle ze sobą współpracują więc w razie potrzeby warto iść do kogokolwiek, żeby uzyskać pomoc doraźną i zostać przekierowanym do najbardziej odpowiedniego specjalisty.
Be First to Comment